HSN.Q.A.1Common CoreMathNumber and QuantityGrades 9-12
HSN.Q.A.1: Using Units to Solve Problems and Reading Graph Scales
In plain English: HSN.Q.A.1 is the Common Core number and quantity standard that asks students to use units to make sense of a problem and to guide a multi-step solution, to keep units consistent when they substitute into formulas, and to choose and read the scale and origin of graphs and data displays. It is usually taught in Algebra I and used in every later math and science course.
Use units as a way to understand problems and to guide the solution of multi-step problems; choose and interpret units consistently in formulas; choose and interpret the scale and the origin in graphs and data displays.
Common Core State Standards for Mathematics · Domain: Quantities (Q) · Cluster: Reason quantitatively and use units to solve problems. Also written as HSN-Q.A.1 or N-Q.1 · Official standard
Students treat units as part of every quantity. Before they calculate, they ask what unit the answer must have, and they let that unit decide whether to multiply or divide. They then chain conversion factors so that unwanted units cancel, which turns a multi-step word problem into a sequence of small, checkable steps.
The second half of the lesson applies the same habit to formulas and graphs. Students convert every input to a consistent unit system before substituting into a formula such as d = rt or I = Prt, and they read the scale and origin of a graph before interpreting it, including graphs whose vertical axis does not start at zero.
Learning Objectives
By the end of this lesson, students will be able to:
Predict the unit of an answer before calculating and use it to decide which operation a problem needs
Solve multi-step problems by chaining conversion factors so that units cancel
Convert inputs to consistent units before substituting into a formula, and state the unit of the result
Choose a scale and origin for a graph that fit the data, and interpret graphs whose axes are scaled or do not start at zero
Prior Knowledge Required
Students should already be comfortable with:
Ratio and rate reasoning, including converting measurement units 6.RP.A.3
Unit rates, including rates with fractions 7.RP.A.1
Plotting and reading points in the coordinate plane 6.NS.C.8
Write two numbers on the board with their units and ask students to reason about the units before any arithmetic:
Warm-Up Prompt
"A car gets 32 miles per gallon, and gas costs $4.20 per gallon. If you multiply 4.20 by 32, what unit does the answer have? If you divide 4.20 by 32? Which calculation tells you the cost of driving one mile?"
Write the units as fractions: (dollars/gallon) × (miles/gallon) gives dollar-miles per square gallon, which describes nothing. (dollars/gallon) ÷ (miles/gallon) = (dollars/gallon) × (gallons/mile) = dollars per mile. So 4.20 ÷ 32 = 0.13125, about 13 cents per mile. Point out that the units chose the operation before anyone calculated.
Direct Instruction20 minutes
Part 1: Units guide the solution. Model the routine students will use all lesson:
Name the target unit: write the unit the answer must have before touching the numbers.
List the given quantities with units, including hidden ones such as 60 minutes per hour.
Chain conversion factors: write each factor as a fraction equal to 1, oriented so the unwanted unit cancels.
Cancel, then calculate: cross out matching units, confirm the target unit is all that remains, then multiply.
Check the size: ask whether the number is reasonable for the unit (a car trip costing $6,600 in fuel is a red flag).
Units decide the operation
A family drives 450 miles in a car that gets 30 miles per gallon, with gas at $4.40 per gallon. Find the fuel cost.
Equation: 450 mi × (1 gal / 30 mi) × ($4.40 / 1 gal) = $66.00
Chaining conversion factors
Convert a highway speed of 65 miles per hour to meters per second (1 mi = 1,609.344 m).
Equation: 65 mi/h × (1,609.344 m / 1 mi) × (1 h / 3,600 s) ≈ 29.06 m/s
Consistent units in an area formula
A room is 12 ft by 15 ft, and flooring is priced at $38 per square yard. Use A = lw.
Equation: A = 180 ft² = 180 ÷ 9 = 20 yd², so the cost is 20 × $38 = $760
Consistent units in d = rt
A runner holds 3.2 meters per second for 25 minutes. How far does she run?
Equation: t = 25 × 60 = 1,500 s, so d = 3.2 × 1,500 = 4,800 m = 4.8 km
Interpreting scale and origin
In Diagram 1, weekly library visits of 412 and 431 are drawn on a vertical axis that starts at 400.
Equation: The bars are 12 and 31 units tall, so one looks about 2.6 times the other, but 431 ÷ 412 ≈ 1.05
Part 2: Units inside formulas. A formula does not convert units for you. Stress the error in the flooring example: a square yard is 3 ft by 3 ft, so it is 9 ft², not 3 ft². In the running example, 3.2 × 25 = 80 has units of meter-minutes per second, which is not a distance. Before substituting, students write each input with its unit and check that the units match the ones the formula expects.
Part 3: Scale and origin in graphs. Use Diagram 1 to compare two graphs of the same data. On the left, bar height is proportional to the number of visits. On the right, the axis starts at 400, so bar heights show only the amount above 400. Then use Diagram 2 to read a distance-time graph: the scale is 10 minutes per horizontal grid line and 3 km per vertical grid line, the origin is the start of the ride, and each slope has units of km per minute. Convert each slope to km per hour so students can judge whether the speed is realistic for a cyclist.
Guided Practice15 minutes
Pairs work three problems. For each, they must write the target unit before calculating.
Better buy. A 2-liter bottle of juice costs $2.49, and a pack of twelve 355 mL cans costs $6.99. Compare the cost per liter. (Bottle: $2.49 ÷ 2 ≈ $1.25 per liter. Cans: 12 × 355 = 4,260 mL = 4.26 L, and $6.99 ÷ 4.26 ≈ $1.64 per liter. The bottle is cheaper.)
Density. A rock sample has mass 624 g and displaces 240 cm³ of water. Find its density in g/cm³. (624 ÷ 240 = 2.6 g/cm³.)
Reading a scale. Show a graph of a plant's height where each vertical grid line is 0.5 cm and each horizontal grid line is 2 days, with the origin at the day the seed was planted. Ask what one step of 3 grid lines up and 2 grid lines right means. (1.5 cm of growth in 4 days, or 0.375 cm per day.)
Listen for students who multiply when the units call for division, who convert square units with a linear factor, and who read grid lines as 1 unit each without checking the axis labels.
Independent Practice10-15 minutes
Students solve four problems on their own and write the unit chain for each one:
A pool pump moves 45 gallons per minute. How many hours does it take to circulate all 16,200 gallons in the pool once? (16,200 ÷ 45 = 360 minutes = 6 hours.)
Convert 2.5 square meters to square centimeters. (1 m² = 100 cm × 100 cm = 10,000 cm², so 25,000 cm². Watch for 250.)
Pressure is P = F/A. A force of 600 newtons acts on 30 cm². Find the pressure in pascals, where 1 Pa = 1 N/m². (30 cm² = 0.003 m², so P = 200,000 Pa.)
A graph of a city's rainfall uses "years since 2000" on the horizontal axis. What year does the origin represent, and what year is at 15? (2000 and 2015.)
Closure5 minutes
Exit ticket: (1) A streaming video uses 1.5 GB per hour. How many gigabytes does a 3 hour 15 minute movie marathon use? Show the units. (3.25 h × 1.5 GB/h = 4.875 GB, about 4.9 GB.) (2) A graph's vertical axis runs from 90 to 100. Name one effect this has on how differences between values look. (Small differences look large because heights show only the part above 90.)
Differentiation Strategies
For Struggling Students
Provide a conversion reference sheet and fraction-strip templates with blank unit boxes so students only choose the orientation of each factor
Start with one-step conversions in familiar units (minutes to hours, cents to dollars) before chaining two or three factors
Have students highlight each unit in a different color and cross out matching pairs before they multiply
For Advanced Students
Convert a rate with squared or cubed units, such as liters per square meter of rainfall to gallons per square foot, and explain why the factor must be squared
Find a published graph (news or science) whose scale or origin changes the impression it gives, redraw it with a different scale, and write a paragraph comparing the two
Check a physics formula such as KE = ½mv² by showing that kg·m²/s² is the same unit as a newton-meter
Assessment Guidance
What to Look For
Look for students who write units at every step, not only in the final answer, and who can explain why a factor is written as 1 mi / 1,609.344 m rather than the other way up. In formula problems, check that inputs are converted before substitution. On graphs, ask students to state the scale of each axis and what the origin means in context before they describe a trend; a student who only reads bar heights has not yet met the scale-and-origin part of the standard.
02
Classroom Activities
3 Activities
1
Unit Detective Cards
20 minGroups of 3
Each group gets 8 cards. Every card lists two quantities with units and a question. Before calculating, the group writes the unit of the answer and the operation the units call for, then solves and checks that the units cancel.
The 8 Cards
A car travels 150 miles in 2.5 hours. Find its average speed. (60 mi/h)
Floor tiles cover 0.25 m² each. How many tiles cover an 18 m² floor? (72 tiles)
A printer prints 24 pages per minute. How long does a 360-page job take? (15 minutes)
Grapes cost $2.80 per pound. What do 3.5 pounds cost? ($9.80)
A resting heart beats 72 times per minute. How many beats is that in one hour? (4,320 beats)
A 2-liter bottle fills glasses that hold 250 mL each. How many glasses? (8 glasses)
A plane climbs at 1,800 feet per minute. How long to reach 36,000 feet? (20 minutes)
A worker earns $18.50 per hour for 7.5 hours a day, 5 days a week. Find the weekly pay. ($693.75)
Procedure
The reader reads the card aloud but not the question; the group predicts what could be asked and in which unit
The recorder writes the unit chain, the solver calculates, and the checker confirms the units cancel to the target unit
Rotate roles after each card; groups post one card where the unit reasoning surprised them
Discussion Questions
On which cards did the units tell you to divide? How could you tell?
Which card has a hidden conversion factor that is not printed on it?
2
Formula Unit Audit
20 minPairs
Pairs audit five worked solutions, each with a unit error in how a formula was used. They find the error, explain it with units, and write a corrected solution.
The Five Flawed Solutions
Area of a 3 m by 80 cm rug: "A = 3 × 80 = 240 m²." (Mixed units; A = 3 × 0.8 = 2.4 m².)
Distance at 55 mi/h for 40 minutes: "d = 55 × 40 = 2,200 miles." (Time must be in hours: 55 × 40/60 ≈ 36.7 miles.)
Interest on $1,500 at 4% per year for 6 months: "I = 1,500 × 0.04 × 6 = $360." (t = 0.5 year, so I = $30.)
Volume of a 1.2 m by 50 cm by 40 cm crate: "V = 1.2 × 50 × 40 = 2,400." (No consistent unit; V = 1.2 × 0.5 × 0.4 = 0.24 m³, or 240 liters.)
Density of 250 g of liquid in 0.5 L: "D = 250 ÷ 0.5 = 500 g/cm³." (The number 500 is right in g/L, but the label is wrong: 0.5 L = 500 cm³, so D = 0.5 g/cm³.)
Procedure
Each pair rewrites every input with its unit and marks the first place the units stop matching
Pairs write a one-sentence diagnosis, such as "The rate is per hour but the time is in minutes"
Pairs present one correction and explain how a size check would have caught the error
Challenge Variation
Pairs write a sixth flawed solution for another pair to audit, using a formula from science class such as speed, density or pressure.
3
Same Data, Two Graphs
25 minGroups of 3-4
Groups receive one invented data set and draw two bar graphs of it: one with a vertical axis that starts at 0 and one with a vertical axis that starts near the smallest value. They write a headline for each graph and decide which one answers a given question honestly.
Data
Average lunches sold per day in a school cafeteria (invented): September 486, October 502, November 495, December 470, January 508.
Procedure
Graph A: vertical axis from 0 to 600 by 100s. Graph B: vertical axis from 460 to 510 by 10s. Use the same grid paper size for both
Compute the height of the December and January bars on Graph B in data units above 460 (10 and 48), and compare with the real change: 508 - 470 = 38 lunches, about 8% of 470
Write one headline per graph and label which question each graph answers well: "Are sales steady?" or "Which month sold the most?"
Discussion Questions
On Graph B, the January bar is almost 5 times as tall as the December bar. Is January sales almost 5 times December sales?
When is an axis that does not start at 0 the better choice?
How would you mark a graph so readers notice that the axis does not start at 0?
03
Diagrams & Visual Aids
2 diagrams
Diagram 1: The Same Data on Two Vertical Scales
Weekly library visits (invented data) drawn twice, to scale. On the left the axis starts at 0 and bar heights are proportional to visits. On the right the axis starts at 400, so a bar shows only the visits above 400 and small differences look large.
Diagram 2: Reading Scale, Origin and Units on a Distance-Time Graph
A bike ride drawn to scale: 10 minutes per horizontal grid line and 3 km per vertical grid line. The origin is the start of the ride. The slope of each segment has units of km per minute; multiplying by 60 minutes per hour gives 18 km/h and 15 km/h.
04
Homework Assignment
~30 min
HSN.Q.A.1 Homework: Units, Formulas and Graph Scales
Directions: Show every unit at every step. Before each calculation, write the unit your answer must have. Round only your final answer, and say whether it is reasonable.
Part 1: Using Units to Solve Problems (Problems 1-3)
A water cooler jug holds 5 gallons, and a paper cup holds 6 fluid ounces. How many cups can be filled completely? (1 gallon = 128 fluid ounces.) Explain why the answer is not a decimal.
A school's solar panels produce an average of 42 kilowatt-hours (kWh) of electricity per day. Electricity costs $0.28 per kWh. How much money do the panels save in a 30-day month? In a 180-day school year?
A faucet aerator lets 1.2 liters of water flow per minute. Convert this rate to gallons per hour, using 1 gallon = 3.785 liters. Write the full chain of conversion factors.
Part 2: Units in Formulas (Problems 4-5)
A cylindrical rain barrel has radius 30 cm and height 0.9 m. Use V = πr²h to find its volume in liters (1 L = 1,000 cm³). Explain what is wrong with computing π × 30² × 0.9.
Use I = Prt, where r is an annual rate, to find the simple interest on $2,400 at 3.5% per year for 18 months. What answer would you get if you substituted t = 18, and how do the units show that it is wrong?
Part 3: Scale and Origin (Problem 6)
A club sold 118, 124, 121 and 130 tickets in four weeks. (a) On a bar graph with a vertical axis from 0 to 140 and a scale of 1 cm per 10 tickets, how tall is each bar? (b) On a poster, the vertical axis starts at 110 with a scale of 1 cm per 2 tickets. How tall is each bar, and how many times as tall as the week 1 bar is the week 4 bar? (c) Compare that with 130 ÷ 118, and say which graph you would use to argue that sales were steady.
Rubric
Criterion
Full Credit (2 pts)
Partial Credit (1 pt)
No Credit (0 pts)
Units at Every Step
Units written and cancelled in every step
Units in the final answer only
Units missing
Conversions
Correct factors, oriented to cancel, including squared or cubed units
One factor inverted or one conversion missed
Conversions missing or incorrect
Formulas
Inputs converted to consistent units before substituting
Consistent units with one arithmetic error
Mixed units substituted
Scale and Origin
Bar heights correct and the effect of the origin explained
Heights correct, explanation incomplete
Heights or interpretation incorrect
05
Quiz: 20 Questions
Interactive, with answers
Instructions
Work through the questions in order. Your score updates as you answer, and Reset quiz clears everything so you or your students can try again.
Multiple choice: pick an option to check it. Short answer: write your answer, then reveal the model answer.
0 of 20 answered · 0 correct
Question 1 of 20 · Multiple Choice
A delivery van gets 20 miles per gallon, and gas costs $4.80 per gallon. What is the fuel cost per mile?
Answer: B
($4.80/gal) ÷ (20 mi/gal) = ($4.80/gal) × (1 gal/20 mi) = $0.24 per mile. Choice A multiplies, which gives dollar-miles per square gallon, not dollars per mile. Choice C is 20 ÷ 4.80, a correct rate but the wrong quantity. Choice D has the right number with the wrong unit.
Question 2 of 20 · Multiple Choice
A problem gives a speed in feet per second and a time in seconds. Which calculation gives a result in feet?
Answer: C
(ft/s) × s = ft, because the seconds cancel. Choice A gives ft/s², a unit of acceleration. Choice B gives s²/ft. Choice D adds quantities with different units, which has no meaning.
Question 3 of 20 · Multiple Choice
Convert 90 kilometers per hour to meters per second.
Answer: A
90 km/h × (1,000 m / 1 km) × (1 h / 3,600 s) = 90,000/3,600 = 25 m/s. Choice B multiplies by 3.6 instead of dividing. Choice C divides by 60, converting hours to minutes only. Choice D is off by a factor of 10.
Question 4 of 20 · Multiple Choice
A camp cook plans 3/4 cup of dry rice per person for 40 people. One pound of rice is about 2.5 cups, and rice comes in 2-pound bags. How many bags are needed?
Answer: C
40 people × (3/4 cup/person) = 30 cups. 30 cups × (1 lb/2.5 cups) = 12 lb. 12 lb × (1 bag/2 lb) = 6 bags. Choice A stops at pounds and labels them bags. Choice B divides cups by 2, skipping the pound step. Choice D multiplies by 2.5 instead of dividing.
Question 5 of 20 · Multiple Choice
A rectangular patio is 4 m long and 250 cm wide. What is its area?
Answer: B
Convert first: 250 cm = 2.5 m, so A = 4 × 2.5 = 10 m² (which is also 100,000 cm²). Choice A multiplies 4 by 250 without converting. Choice C also multiplies 4 by 250, then labels the result in cm².
Question 6 of 20 · Multiple Choice
A train travels at 120 km/h for 45 minutes. Use d = rt to find the distance.
Answer: D
The rate is per hour, so t = 45/60 = 0.75 h and d = 120 × 0.75 = 90 km. Choice A uses t = 45 without converting. Choice B divides by 0.75 instead of multiplying. Choice C divides 120 by 45.
Question 7 of 20 · Multiple Choice
Simple interest is I = Prt, where r is an annual rate. For a loan of 3 months, which value should be substituted for t?
Answer: D
The rate is per year, so t must be in years: 3 months × (1 year/12 months) = 0.25 year. Choice A leaves t in months. Choice B confuses 3 months with 3%. Choice C inverts the conversion factor (12 ÷ 3 = 4).
Question 8 of 20 · Multiple Choice
Density is mass divided by volume. A metal block has a mass of 1.35 kg and a volume of 500 cm³. What is its density in g/cm³?
Answer: B
Convert the mass to grams to match g/cm³: 1.35 kg = 1,350 g, and 1,350 ÷ 500 = 2.7 g/cm³. Choice A divides 1.35 by 500 without converting kilograms to grams. Choice C multiplies instead of dividing. Choice D divides volume by mass.
Question 9 of 20 · Multiple Choice
A bar graph shows two values, 52 and 56, on a vertical axis that starts at 50. The 56 bar looks how many times as tall as the 52 bar?
Answer: D
Heights start at 50, so the bars are 56 - 50 = 6 and 52 - 50 = 2 units tall, and 6 ÷ 2 = 3. The real ratio is 56 ÷ 52 ≈ 1.08 (choice A), which is what a reader should report. Choice C compares the difference 4 as if it were a height.
Question 10 of 20 · Multiple Choice
A graph will show daily high temperatures between 61°F and 78°F on a grid with 10 rows. Which vertical scale fits the data best?
Answer: A
60 to 80 covers every value, and 10 rows × 2 degrees = 20 degrees fits the grid exactly. Choice B cannot show any of the values. Choice C squeezes all the data into one row. Choice D stops at 70 and leaves out the warmest days.
Question 11 of 20 · Multiple Choice
On a distance-time graph, each horizontal grid line is 5 minutes and each vertical grid line is 2 km. A straight segment rises 3 grid lines while it runs 6 grid lines. What speed does it show?
Answer: B
Rise: 3 × 2 km = 6 km. Run: 6 × 5 min = 30 min. Speed = 6 km ÷ 30 min = 0.2 km/min, and 0.2 × 60 = 12 km/h. Choices A and C count grid lines (3 ÷ 6) instead of reading the scale. Choice D has the right number with the wrong time unit.
Question 12 of 20 · Multiple Choice
A graph shows the depth of water in a draining tank, with time in minutes since the drain was opened on the horizontal axis. What does the point where the graph meets the vertical axis represent?
Answer: A
The vertical axis is where time = 0, and time is measured from the moment the drain was opened, so that point is the starting depth. Choice C is the slope, not a point. Choice D is where the graph meets the horizontal axis.
Question 13 of 20 · Multiple Choice
A painter covers 350 square feet per gallon of paint. Which calculation gives the paint needed for 1,225 square feet of wall?
Answer: C
1,225 ft² × (1 gal/350 ft²) = 3.5 gallons: square feet cancel and gallons remain. Choice A gives square feet squared per gallon. Choice B inverts the rate. Choice D subtracts quantities with different units.
Question 14 of 20 · Multiple Choice
A medicine dose chart says 15 mg per kilogram of body weight. A patient weighs 132 pounds, and 1 kg ≈ 2.2 lb. What dose does the chart give?
Answer: A
132 lb × (1 kg/2.2 lb) = 60 kg, and 60 kg × 15 mg/kg = 900 mg. Choice B multiplies 15 by the weight in pounds. Choice C multiplies by 2.2 instead of dividing. Choice D stops at the weight in kilograms.
Question 15 of 20 · Short Answer
A 12-ounce bag of coffee costs $9.60, and a 2-pound bag costs $22.40. Which is the better buy per ounce? Show the units (16 ounces = 1 pound).
12-ounce bag: $9.60 ÷ 12 oz = $0.80 per ounce. 2-pound bag: 2 × 16 = 32 oz, and $22.40 ÷ 32 oz = $0.70 per ounce. The 2-pound bag is the better buy, by $0.10 per ounce. Comparing $22.40 with $9.60 directly ignores the different sizes.
Question 16 of 20 · Short Answer
A runner finishes a 5 km race in 25 minutes. Using 1 mile = 1.609 km, find the race distance in miles and the runner's pace in minutes per mile.
5 km × (1 mi/1.609 km) ≈ 3.11 miles. Pace: 25 min ÷ 3.1075 mi ≈ 8.0 minutes per mile. Keeping more digits until the end avoids rounding error; 25 ÷ 3.1 gives about 8.06.
Question 17 of 20 · Short Answer
The volume of a box is V = lwh. A box is 2 ft long, 18 in wide and 10 in high. Find its volume in cubic inches and in cubic feet (1 ft³ = 1,728 in³).
Convert the length: 2 ft = 24 in. V = 24 × 18 × 10 = 4,320 in³. In cubic feet: 4,320 ÷ 1,728 = 2.5 ft³ (or 2 × 1.5 × 10/12 = 2.5 ft³ directly). Multiplying 2 × 18 × 10 = 360 mixes feet and inches and gives no unit.
Question 18 of 20 · Short Answer
A line graph of a town's population uses a vertical axis from 9,800 to 10,200 people. The line climbs from the bottom of the grid in 2015 to the top in 2025, and a headline says the population "soared." Use the scale to judge the headline.
The whole vertical axis spans only 10,200 - 9,800 = 400 people. Even a climb from the bottom to the top is an increase of at most 400 people, about 4% of 9,800 over ten years. The headline is misleading: the steep line comes from the narrow scale, not from fast growth.
Question 19 of 20 · Short Answer
Before calculating, state the unit of the answer. Then solve: a garden hose fills a 60-gallon tub in 8 minutes. At the same rate, how long does it take to fill a 450-gallon pool?
The answer is a time, in minutes (or hours). Rate: 60 gal ÷ 8 min = 7.5 gal/min. Time: 450 gal × (1 min/7.5 gal) = 60 minutes, or 1 hour.
Question 20 of 20 · Short Answer
Kinetic energy is KE = ½mv², which gives joules when m is in kilograms and v is in meters per second. Find the kinetic energy of a 1,500 g ball moving at 12 m/s.
Convert the mass: 1,500 g = 1.5 kg. KE = ½ × 1.5 × 12² = 0.75 × 144 = 108 J. Substituting m = 1,500 gives 108,000, which is 1,000 times too large because the formula expects kilograms.
0 of 20 answered · 0 correct
06
Frequently Asked Questions
10 Questions
What does HSN.Q.A.1 mean?
HSN.Q.A.1 asks students to treat units as a tool for solving problems. It has three parts: use units to understand a problem and guide a multi-step solution, choose and interpret units consistently in formulas, and choose and interpret the scale and origin of graphs and data displays. In practice, students write units at every step, convert before substituting into formulas, and read axis labels before reading a graph.
Is HSN.Q.A.1 taught in Algebra 1?
Yes, it is usually taught in Algebra I, often at the start of the year alongside linear equations and rates. It is not a one-week topic, though: the same habits come back whenever a problem has units, in geometry (area and volume), in functions (rates of change) and in science courses.
Is dimensional analysis the same as HSN.Q.A.1?
Dimensional analysis, also called unit analysis or the factor-label method, covers the first part of the standard. Students multiply by conversion factors equal to 1 so that unwanted units cancel. HSN.Q.A.1 goes further: it also asks for consistent units inside formulas and for sensible choices of scale and origin on graphs.
Why do units matter when students substitute into a formula?
A formula only gives a meaningful answer when every input is in units that fit together. The formula d = rt with a rate in miles per hour needs time in hours. Area in square yards needs lengths in yards, or a conversion that uses 9 square feet per square yard, not 3. Writing each input with its unit before substituting is a quick way to catch the mismatch.
What does "choose and interpret the scale and the origin" mean on a graph?
The scale is how many units each grid line or centimeter stands for on each axis, and the origin is where the axes cross, often but not always the point (0, 0). Choosing them well means every data value fits and the graph fills the space. Interpreting them means reading what the origin means in context, such as "the start of the trip" or "the year 2000", and converting grid-line counts into real units before computing a slope.
Is it wrong for a graph's axis to start at a number other than zero?
No, but it changes what the graph can honestly show. A line graph of body temperatures between 97°F and 101°F is easier to read with an axis from 96 to 102 than from 0 to 110. For bar graphs, readers compare heights, so an axis that starts well above zero makes small differences look large. Students should notice the starting value, mark the break in the axis, and compare actual values rather than bar heights.
What are common unit mistakes students make?
Common ones include multiplying two rates when the units call for division, converting square units with a linear factor (1 m² is 10,000 cm², not 100 cm²), leaving time in minutes when a rate is per hour, and labeling an answer with a unit that does not match the calculation. Asking "What unit should the answer have?" before calculating prevents many of them.
How is HSN.Q.A.1 tested?
State Algebra I tests and many classroom tests include multi-step rate and conversion problems, formula problems with mixed units, and questions that ask students to read or choose a graph scale. On the digital SAT, unit conversion and rate questions are part of the Problem-Solving and Data Analysis domain. Students often have to find an intermediate quantity, such as a unit rate, before the one asked for.
How does HSN.Q.A.1 connect to science classes?
Closely. Chemistry and physics rely on factor-label conversions and on checking the units of a formula, such as showing that kg·m/s² is a newton. Science labs also ask students to choose axis scales for their data. Teachers in both subjects can use the same routine: target unit, given quantities, conversion chain, cancel, size check.
How can parents help with HSN.Q.A.1 at home?
Everyday decisions are full of units. Compare unit prices at the grocery store, estimate the fuel cost of a road trip from miles per gallon and the price per gallon, or convert a recipe to a different number of servings. Ask your student to say the unit of each answer out loud and to explain why they multiplied or divided.
07
Related Standards
6 standards
These standards connect to HSN.Q.A.1: prerequisites to review first, parallel standards at the same level, and next steps that build on it.
Before this lesson
6.RP.A.3Prerequisite
Use ratio and rate reasoning, including unit conversions, to solve problems